چاپ        ارسال به دوست

سخنرانی علمی پروفسور مهدی گلشنی تحت عنوان نقش مهم علوم انسانی در سایر علوم

.

.

.

.

دانشگاه مازندران میزبان برگزاری سخنرانی پروفسور مهدی گلشنی (فیزیک دان و نظریه پرداز ایرانی، پژوهشگر فلسفه علم، مترجم، استاد بازنشسته دانشگاه صنعتی شریف، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران) شد.

در این برنامه که در تاریخ 25 آذر ماه سال جاری در آمفی تئاتر دانشکده علوم پایه و با حضور جمع کثیری از دانشجویان و اساتید دانشگاه مازندران برگزار گردید، دکتر مهدی گلشنی، بحث خود را با عنوان "نقش مهم علوم انسانی در سایر علوم" آغاز کرد.

عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران، پیش زمینه و لازمه هر توسعه ای را تقویت و گسترش رشته های علوم انسانی دانسته و افزود: اين مساله در ايران با چالش ها و موانعی رو به رو است و علوم انسانی، نقش و جايگاه واقعی خود را در توسعه ملی كشور کسب نکرده است.

چهره ماندگار فیزیک ایران در این مراسم ضمن اشاره به تاکید اسلام بر علم و جایگاه علم در سال ها و قرن های اخیر اظهار داشت: سخت کوشی در زمان ما به شکل سابق دیده نمی شود و باید به رفع نیازها و نوآوری نیز توجه شود.

عضو شورای انقلاب فرهنگی گفت: بودجه علم عمدتاً از دولت می آید که دانشگاه ها و آموزش و پرورش در اولویت آن نیستند ولی راه دیگری مثل اوقاف نیز وجود دارد بهتر است برای پیشرفت، مقلد نباشیم تا بتوانیم تمدنی جدید به وجود آوریم. علم را از غرب بگیریم ولی شرایط مرزی خود را در اولویت قرار دهیم.

پروفسور گلشنی در ادامه افزود: رفع نیازهای کشور باید در اولویت باشد در حالی که در وضع کنونی کشور چنین چیزی رخ نمی دهد. نقد پذیری در جامعه ما خیلی رواج ندارد و وقتی وارد دانشگاه ها می شویم این مسئله در نقد مقالات نمود پیدا می کند.

وی در ادامه افزود: اين علوم انسانی است كه چارچوب های كلی هر اجتماع را تدوين و با توجه به اهداف ملی هر كشور، به تعيين جايگاه، نقش و كاركرد ساير علوم می پردازد.
١٦:٢١ - 1397/09/27    /    شماره : ١٩٣٦٢    /    تعداد نمایش : ٤٤٤خروج